Alm och Lindblom uttagna till U19-herrlandslagsläger!

15 januari 2020 11:46
Juniorakademin

Både Melvin Alm och Emil Lindblom från Storvreta Juniorakademi har blivit uttagna till U19-herrlandslagets läger på Bosön i slutet av januari.


Lägret är ett avstamp mot U19VM i Tjeckien 2021 och det är 44 spelare som kallats till lägret som tar plats 31 januari-2 februari på Bosön.

-Det är många, men vi tror starkt på konceptet. Det kommer att bli mycket innebandy, fys- och konditionstester. Nu kickar vi igång satsningen mot U19-VM i Tjeckien, säger förbundskapten Markus Puskala i en pressrelease.

De kallade spelarna är födda 2002 och 2003. Markus Puskala har följt samtliga under en längre tid.

-02:orna, som majoriteten av truppen består av, är gedigna och de spelare som fick chansen i Euro Floorball Tour i november imponerade rejält.

Truppen:
Målvakter
Emil Lindblom, Storvreta IBK
David Henningsson, Linköping IBK Ungdom
Oskar Mikkonen, Team Thorengruppen Ungdom
Emil Ödman, Lindås Rasta IBK

Utespelare:
Melvin Alm, Storvreta IBK
Jacob Almström, RIG Umeå IBF
Joakim Andersson, IBF Örebro Ungdom
August Bergkvist, Insjöns BK
Markus Berntsson, FBC Lerum Utveckling
Gustav Bolander, FBC Lerum Utveckling
Ludwig Bäckman Forkner, Linköping IBK Ungdom
Marcus Carlson, Sundsvall FBC Ungdom
Anton Dahlström, Skälby IBK Ungdom
Joel Ekström, FBC Lerum Utveckling
Oskar Enkvist, RIG Umeå IBF
Charlie Engström, IBF Falun Ungdom
Filip Erheden, Warberg IBF
Theo Eriksson, Fagerhult Habo IBK
Gabriel Erol, RIG Umeå IBF
August Flod, RIG Umeå IBF
Viktor Hammarstedt, Sundsvall FBC Ungdom
Erik Hjalmarsson, Skoghall IBK Utveckling
Hjalmar Hjorth, Bele Barkarby IF IBF
Emil Jacobsson, Ledberg IBF
Ludvig Johansson, Farsta IBK
Melvin Johansson, RIG Umeå IBF
Noah Johansson, FBC Lerum Utveckling
Oscar Johansson, FBC Lerum Utveckling
Benjamin Karlsson, Växjö IBK Utveckling
Jesper Lagemyr, Tyresö Trollbäcken IBK
Axel Lindkvist, IBK Höllviken
Mattias Lövenfors, RIG Umeå IBF
Rasmus Mäkinen, Ledberg IBF
Jesper Persson, Sundsvall FBC Ungdom
Oliver Samuelsson, FBC Kalmarsund
Alfred Sandström, RIG Umeå IBF
Emil Saverstam, IBF Örebro Ungdom
Tim Svan, FBC Lerum Utveckling
Sebastian Theorin, RIG Umeå IBF
Adam Torkelsson, Varla IBK
Emil Viklund, Gamla Stan IBK
Mattis Wiberg, Växjö IBK Utveckling
Emrick Wiggur, RIG Umeå IBF
Emil Östlid, Linköping IBK Ungdom