U-19 landslagsmålvakten Albin Engholm har skrivit på för Storvreta IBK till nästa säsong.
Storvreta IBK fortsätter att förstärka det redan framgångsrika laget. Nästa nyförvärv att presentera är 18-årige U-19 målvakten Albin Engholm som närmast kommer från RIG Umeå. Albin är klar med sina gymnasiestudier till sommaren och är nu redo att ta nästa steg i sin målvaktskarriär.
Han började sin innebandykarriär i Högalids IF i Stockholm och blev redan som 15-åring förstemålvakt i Hammarby, då i div. 1. Han har bl.a. två SDF- SM Guld och ett JSM - Guld på sin meritlista och har spelat i U-19 landslaget.
– Han ser fram emot att få kampera med en av världens bästa innebandymålvakter, Viktor Klintsten, säger marknadskommitténs Mats Ericsson som är den som skrivit kontrakt med Albin i dagarna.
Läs pressmeddelandet här
- RIG har givit mig en bra grund att stå på och nu är jag redo för att ta nästa steg och jag vill fortsätta att utvecklas på en högre nivå, säger Albin själv i ett personligt brev till klubben.
Han har också ett tydligt mål med sin innebandykarriär:
- Jag har ett mål med min utveckling, ett mål som kan låta kaxigt, men som jag lever, fokuserar och tränar efter. Jag ska bli världens bäste innebandymålvakt!
Det som ska ta mig dit är framförallt min förmåga att alltid utveckla mig själv och att jag tränar hårt. Spelmässigt är det mitt grundspel och min talang att läsa spelet som är mina största styrkor, fortsätter Albin i sin presentation av sig själv.
Vi hälsar Albin välkommen till Storvreta IBK!