Med Storvretas material och världen som arbetsfält!

Jörgen Karlsson, materialansvarig för Storvreta IBK:s A-lag

Välkommen att träffa Jörgen vid Storvretas materialförråd i Fyrishov på måndagar!


Alla som någon gång varit på Summercampen har kanske träffat honom och alla som har spelat Storvretacupen har också haft chansen att träffa honom.
För Storvretas A-lag och Herrlandslaget är han oumbärlig. Jörgen Karlsson är mannen som arbetar i det tysta och som kan allt om klubbor, lindor och blad.
Nu har DU chansen att fråga vad som är senaste trenden hos elitspelarna eller lämna in din klubba för bladbyte.

Kanske vill du få hjälp med att linda om din klubba eller varför inte, kolla om Jörgen har något begagnat blad eller linda från A-laget i lager.
Vill du veta hur Mika Kohonen lindar sin klubba eller vinklar sitt blad är det bara att fråga Jörgen. Vill du veta mer om ”curve” och ”bow” eller vilken längd på klubban som passar bäst, det är bara att fråga.

På måndagar mellan 16:30 och 17:30 är Jörgen på plats i Fyrishov (vid Storvretas materialförråd nere i omklädningsrumskorridoren) för att svara på frågor eller hjälpa dig med din klubba.

Väl mött hälsar Jörgen och Storvreta Innebandy!



Sida 1/5

Tillbaka »

 
 
   
   
 
 
 
 
     
 

 
© Storvreta IBK Vattgårdsvägen 1 743 34 Storvreta | Telefon: 018 - 36 69 00 | Fax: 018 - 36 69 14 | E-post:kansli@storvretaibk.se