Hallå där, Peter Svensson


Webredaktionen har tagit ett snack med dragskott-specialisten.


Hej Peter! Vi har hört att du haft ett litet äventyr i Norge under sommaren, berätta!
 
- Hej! Ja, det stämmer. Jag fick ett jobberbjudande att under sommaren vara försäljningsansvarig för en värvningskampanj åt ett norskt bolag i Stavanger. Det har varit väldigt bra och lärorikt. Har även fått äran att förlova mig med min Cecilie, som är från Stavanger. 

Det blev nyligen klart att du glädjande nog fortsätter i Storvreta, vilka faktorer bidrog till det beslutet?
 
- Det har varit klart en längre tid nu och det känns alltid skönt att veta 100 var man ska satsa för att mentalt och fysiskt förbereda sig för en ny säsong. Från min sida har det hela tiden varit en fortsatt satsning och ett nytt guld i Storvreta som varit i fokus. 

Hur går det med sommarträningen?
 
- Den går fint. Jag tycker det är skoj att träna om sommaren och vi har ett bra schema att följa när vi är lediga från laget, så det är inga problem. 

Finns det en risk för att ni känner er lite mätta efter SM-guldet och kanske inte presterar lika bra kommande säsong?
 
- Nej det är ingen fara, alla vill vinna på nytt! Hela laget kommer ha höjt sig till nästa säsong och vi kommer bjuda på minst lika bra innebandy. 

Vad tycker du om lagets nyförvärv?
 
- De är alla väldigt duktiga och kommer tillföra mycket till årets guldjakt. 

Tack för pratstunden och fortsatt lycka till med sommarträningen!
 
- Tack!


Sida 1/7

Tillbaka »
HUVUDPARTNERS






 
 
SAMARBETSPARTNERS













  
PARTNERS

© Storvreta IBK Vattgårdsvägen 1 743 34 Storvreta | Telefon: 018 - 36 69 00 | Fax: 018 - 36 69 14 | E-post:kansli@storvretaibk.se