Nästa match är Balrog hemma i Fyrishov på onsdag med start klockan 19:00.
Jakten på poängen intensifieras ju närmare slutspelet vi kommer. I toppen av tabellen vill Storvreta mer än gärna utmana AIK om förstaplatsen och därmed hålla undan för Caperiotäby, Helsingborg och Warberg som jagar bakom.
För onsdagens motståndare Balrog handlar det om jakt för att nå slutspelet. Det är ett riktigt getingbo runt strecket där Falun, Balrog, Sirius och Pixbo Wallenstam slåss om de åtråvärda platserna sju till åtta.
Senast Balrog och Storvreta drabbade samman blev det vinst efter förlängning för Storvreta, sedan Staffan Jacobson vikarierat framgångsrikt som center. Storvreta saknade då bland andra Mika Kohonen.
Kohonen och hans mannar är mer än redo att bjuda upp till ytterligare en spännande kamp inför världens bästa hemmapublik. Handskadade Fredrik Holtz saknas i truppen, som annars är intakt. Landslagsmålvakten Viktor Klintsten är tillbaka i kassen efter att ha sonat sitt brott mot AIK:s David Gillek den 20 december.
I Balrog finns inga direkta superstjärnor, men väl en rad intressanta spelare att hålla ögonen på. Bröderna Henrik och Kristian Talme har fullkomligt öst in poäng i år. Spelskicklige Mattias Hagert har också ett bra skott som han hotar med från de bakre leden, och Storvretas publik har givetvis inte glömt vad David Blomberg och Örjan Skogström kan bjuda på i underhållningsväg.
Upplagt för en spännande tillställning alltså, välkomna till Fyrishov, håll grytan kokande!